تبلیغات
خوشه‌ویستی-كورد-كوردستان

خوشه‌ویسترین که‌ست (الله)‌* بیت جوانترین وشه‌ت( سبحانه‌الله)‌ *بیت باشترین هاوریت( قورئان)* بیت خوشترین جیگات( به‌هه‌شت) بیت

بارزانی ها [گه وره پیاوانی کورد(بزرگان کرد) , ]                                           

                                                 طایفه بارزانی

چند وقتی است که در رسانه‌های کشورهای همسایه کردستان و همچنین در وبلاگها و سایتهایی وابسته به آنها و الاخصوص شبکه خبر ایران شاهد تبلیغات منفی گسترده ای در مورد بارزانی ها که در جنوب کردستان ( شمال عراق 9 ساکن هستند می شود. و این تبلیغات تا انجا پیش رفت داشته است که بنده نیز ایمیلهای متعددی در مورد بارزانی های که توسط دشمنان ملت کرد برای بنده ارسال شده بود دریافت نمودم که در این یادداشتها و ایمیلها بارزانی ها را ملتی جدا از کرد و وابسته به اسرائیل نام برده بودند و با اوردن چند اسمی که پسوند بارزانی داشتند سعی کرده بودند که این را به من بفهمانند که بارزانی ها کرد نیستند البته تمام دلایلی که آورده و می آورند مانند سایر دلایلی که ما کردها در تمام دوران زندگیمان مانند انها را بارها و بارها مشاهده کرده ایم دلایلی پوچ و دور از واقعیت و حتی برای یک غیر کرد نیز پذیرفتن ان بسیار مشکل است چه برسد به خود کردها.

دلایل این تبلیغات وسیع چیست؟

بنده دو دلیل را برای این مطلب ذکر می نمایم . از زمانی که بخش جنوب کردستان (کردستان واقع در عراق ) به عنوان یک حکومت نیمه مستقل در خاک عراق در آمده است نگرانی در میان کشورهای منطقه وجود داشته است و به اشکال مختلف سعی داشته اند که ابتدا مانع از شکل گیری ان شوند و در درجه دوم بعد از شکل گیری سعی در از پا در آوردن آن کرده اند اما خوشبختانه با سیاستهای درست بانیان حکومت خودمختار کردستان عراق و به خصوص شخص بارزانی این تلاشها به نتیجه ای نرسیده است و این به دو دلیل است اولا : با قدرت یافتن تدریجی این حکومت جوان روز به روز شاهد شکوفایی اقتصاد آن و روی آوردن شرکتهای عظیم اروپایی و آمریکایی و سرمایه گذاری های بزرگ در این منطقه بوده ایم و این به دلیل ثبات اقتصادی و امنیتی در این منطقه می باشد و این امنیت و روی اوردن کمپانی های اقتصادی به این منطقه خود تهدید بزرگی برای کشورهای همسایه آن است که مبنای حکومت خود را بر تفرقه بین خاورمیانه و غرب قرار داده اند و چنین حکومتی مطمئنا با رشد بیشتر خود این کشورها را بیشتر به طرف عناد با خود ترغیب میکند. ثانیا در منطقه خودمختار کردستان عراق از زمان تاسیس و به دستور مستقیم بارزانی نوعی ازادی بیان نسبی در این منطقه وجود داشته است و روز به روز نیز بیشتر شاهد بر پایی مبانی حقوق بشر در این منطقه می باشیم به طوری که سازمانهای مختلف حقوق بشر به صورت گسترده ای در این منطقه فعال شده اند و دفاتر متعددی نیز در این منطقه باز شده است در واقع مسئله ازادی بیان یکی از خط قرمزهای بزرگ کشورهای همسایه کردستان عراق است و کسی که قدمی به طرف ازادیهای بشری و احترام به حقوق انسانها بردارد بلاشک چندین قدم از این کشورها دور شده و منافع انها را به خطر می اندازد.

به این دلایل در واقع نباید انتظار دیگه ای از رسانه های این کشورها داشت تنها باید ما دلایل این عناد و دشمنی را درک کرده و اجازه ندهیم که این تبلیغات باعث به وجود امدن شکی در مورد کردستان عراق به صورت عام و بارزانی ها به صورت خاص باشیم . البته تمام مطالبی که ذکر شد تنها جهت یادآوری برای کسانی غیر ملت کرد است زیرا ملت کرد خدماتی که بارزانی ها به تمام کردها  کرده اند آگاهند و میدانند که بارزانی ها بیش از قبایل دیگر کرد مبارزه کرده و جوانان خود را تقدیم آزادی ملت کرد نموده اند و کردها نام بزرگ مردی مانند مصطفی بارزانی را در کنار بزرگ مردان دیگر ملت کرد بر دیده می نهند و احترامی دو چندان نیز برای مسعود پسر وی دارند . باید در پایان عرض کنم که ترفندهایی این چنینی سالهاست در میان ملت کرد تاثیر خود را از دست داده است و بارها و بارها تیر دشمنان کرد برای تفرقه اندازی و جدایی بخشی از ملت کرد به عنواوین مختلف از کالبد کرد و کردستان به خطا رفته است.

                                         مشایخ بارزانی

بر اساس نوشته مؤلف كتاب (الاكراد فی بهدینان) رشته نسبی خاندان مشایخ بارزانی به امرای بادینان منتهی می گردد و شجره خانوادگی ایشان را چنین ثبت نموده است:

ملا مصطفی بن شیخ محمد بن شیخ عبدالسلام بن ملا عبدالله بن ملا محمد بن عبدالرحمن بن ملا تاج‌الدین بن عبدالسلام بن سعید بن شیخ محمد بن شیخ احمد بن ملا احمد بن عبدالرحیم بن سعید.

نیز مرحوم استاد عبدالرحمن شرفكندی متخلص و شهیر به هژار مكریانی در بخش پایانی ترجمه كردی كتاب شرفنامه در این باره می نویسد كه خاندان مشایخ بارزانی از امیران ناحیه آمدی منشعب گشته‌اند و مسعود نامی از این خاندان از امور و اقتدارات دنیوی چشم می پوشیده و به ناحیه زیبار رفته و عزلت گزیده است و اولاد و احفاد وی نیز بر همین نهج به عرفان و كسب علوم دینی روی آورده‌اند. هم ازینروست كه تنی چند از این سلسله به (ملا) و برخی از آنان به (شیخ) اشتهار پیدا كرده‌اند.

دو تن از این خاندان به نامهای ملا عبدالسلام و ملا عبدالرحمن از اعتبار و مقام معنوی قابل توجهی برخوردار بود‌ه‌اند. ایشان از پیروان طریقه عرفانی نقشبندیه و از خلفای سید طه شمزینانی بوده‌اند كه خود وی نیز از خلفای مولانا خالد شهرزوری (قدس سره) بوده است.

شیخ محمد بارزانی پنج پسر داشته است به نامهای: شیخ عبدالسلام (دوم)؛‌ شیخ احمد؛ شیخ محمد صدیق؛ شیخ بابو و ملا مصطفی بارزانی.

از میان مشایخ خاندان بارزانی تنی چند از اقتدار و اشتهار ویژه‌ای برخوردار بوده‌اند؛ اینان عبارتند از:

شیخ عبدالسلام (اول) بارزانی

شیخ عبدالسلام (دوم) بارزانی

شیخ احمد بارزانی

ملا مصطفی بارزانی

 

شیخ عبدالسلام (دوم) بارزانی

شیخ عبدالسلام (دوم) پسر شیخ محمد بارزانی؛ در خلال سالهای 1907 تا 1914 میلادی در منطقه بارزان علیه دولت عثمانی سر به شورش برداشت و در منازعات اجتماعی و سیاسی عصر خویش مشاركت داشت و بارها در كنار مردان سلحشور ایل بارزان در مقابل سپاه عثمانی ایستاد و با آنها جنگید. سرانجام به قوای اسماعیل آقا سمكو در كردستان ایران پیوست و در نهایت بسال 1914 میلادی با خدعه و نیرنگ توسط تركهای عثمانی دستگیر شد و در شهر موصل به دار اعدام آویخته شد و به جوار رحمت حق شتافت.

 

شیخ احمد بارزانی

شیخ احمد پسر شیخ محمد و برادر بزرگتر ملا مصطفی؛ پس از اعدام شدن برادرش شیخ عبدالسلام؛ در راه احقاق حقوق حقه عشیره و قومش علم مبارزه با خلیفه عثمانی را برافراشته است و  این زمان مطابق بوده است با جنگ بین الملل اول.

از بررسی زندگینامه و تاریخچه مبارزات شیخ احمد بارزانی چنین بر می آید كه وی به طور مشخص از سال 1919 میلادی به بعد و در جریان ادامه مبارزاتش در بخش كردنشین امپراطوری عثمانی به اشتهار رسیده است. مؤلف تاریخ مشاهیر كرد در مورد وی می نویسد:

«شیخ احمد در میان بارزانیان از اعتبار و احترام فوق العاده‌ای برخوردار بود و مردم وی را ـ چون پدرانش ـ ناجی خود می دانستند و عقیده داشتند كه از عالم بالا و ناپیدا به وی الهام می شود. اعتبار دینی شیخ احمد موجب شد كه قدرت او روز به روز بیشتر شود؛ بویژه چون مردم را علیه استعمار انگلیس به وحدت می خواند و با شجاعت سخن از بیرون راندن بیگانگان می گفت؛ جوانان از جان و دل مطیع فرمانش شده بودند».

مبارزات شیخ احمد بارزانی در راه احقاق حقوق قومی و ملی كرد در فاصله سالهای 1927 تا  1932 میلادی به تدریج اوج می گیرد و در این فاصله زمانی بارها ناحیه بارزان مورد هجوم نظامیان عراقی قرار می گیرد و نبردهای سختی بین پیشمرگان كرد شورشی و دولت مركزی عراق رخ می دهد.

سرانجام در فوریه سال 1933 شیخ احمد در واپسین جنگ خویش با قوای دولتی توان ادامه مبارزه مسلحانه را از دست می دهد و همراه با قریب به چهار صد رزمنده كرد از طریق حدود شمالی عراق به تركیه پناه می برد. وی را به قسطنطنیه و ادرین می برند؛ اما در همان سال دولت تركیه همه پناهجویان كرد را دست بسته تحویل دولت عراق می دهد. شیخ احمد و همراهانش در شهر حله زندانی می گردند و پس از مدتی به سلیمانیه فرستاده می شوند. شیخ احمد از سال 1946 میلادی به بعد در صحنه مبارزات كردان عراقی حضور مؤثری نداشته است.

ملا مصطفی بارزانی

ملا مصطفی پسر شیخ محمد بارزانی در 1901 میلادی ولادت یافته و بسال 1979 میلادی بر اثر بیماری وفات یافته و روی در نقاب خاك كشیده است.

سرگذشت و وقایع زندگی و تاریخچه مبارزات سیاسی این رادمرد كرد بسیار مفصل و مشروح و عبرت‌انگیز است و برای بررسی این موارد می بایستی رساله‌ها و كتابهای متعددی نوشته شود. نیز بررسی آرای متفاوت و نظرات مختلفی كه پیرامون شخصیت و عملكرد این ابرمرد تاریخ از سوی مورخین و منتقدان جهان و همچنین از سوی دوستان و دشمنانش ابراز شده است؛ فراوان و گوناگون است و لذا این كثرت و تنوع آرا مدلل می دارد كه شخصیت و مشی و عملكرد سیاسی و اجتماعی ملا مصطفی بارزانی بسیار مهم و راهبردی و با ارزش بوده‌ است و تحلیل این موارد به اطلاعات كافی تاریخی و معلومات سیاسی و آشنایی با اسناد و مستندات تاریخی و معادلات سیاسی خاورمیانه و جهان در سده نوزدهم و بیستم نیاز دارد.

آنچه در اینجا بر طریق اجمال لازم است گفته آید؛ آنست كه اكثریت مخالفان مشی سیاسی ملا مصطفی بارزانی را كمونیستها و اقمار ایشان در خاورمیانه تشكیل می دهند. بویژه توده‌ای‌ها و پیروان ایشان در كردستان ایران؛ و مخالفان اقتدار عشیره‌ای بارزانی در میان كردان عراقی.

به طور خلاصه؛ موافقان و مخالفان رهبری ملا مصطفی سالهاست كه با یكدیگر در ستیز بوده‌اند و بر اثر همین اختلافات درگیریهای فراوانی میان مبارزان كرد عراقی درگرفته و حتی دامنه این اختلافات و درگیریهای عقیدتی به میان مردم كشیده شده و متاسفانه به برخوردهای فیزیكی میان گروههای مسلح كرد نیز منجر گشته است. اما خوشبختانه در خلال دهه گذشته این منازعات درون قومی و داخلی؛ فروكش نموده و روز به روز اندیشه‌ورزی و تعقل و تدبر و دوراندیشی بر اختلافات كهن پیشی گرفته است و اكنون به روزگار ما كه دولت دیكتاتور و جنایتكار قرن صدام حسین نیز به زباله‌دان تاریخ پرتاب شده است؛‌ امید ملت كرد برای اتحاد و اتفاق سیاسی و نزدیكتر شدن آرا و نقطه نظرات در این عرصه بیشتر شده و این روند همچنان ادامه دارد و به سوی تحقق اهداف عالیه و احقاق حقوق حقه ملت كرد در كردستان عراق به پیش می رود.

شروع پررنگ و قابل توجه مبارزات سیاسی ملا مصطفی را می توان از سال 1932 میلادی دانست. در این سال وی به همراه برادر بزرگترش شیخ احمد در زندان حله محبوس بود و بعد به حالت تبعید به سلیمانیه فرستاده شد. در 13 ژوئیه 1943 میلادی ملا مصطفی از تبعیدگاه خویش فرار نمود و خود را بارزان رساند. از همین تاریخ به بعد جنگ و گریزها و مبارزات ملا مصطفی شروع می شود و در فاصله زمانی قریب به چهل و اندی سال این مناقشات و مبارزات تداوم می یابد.

شیوه‌های مبارزاتی ملا مصطفی در راه احقاق حقوق مسلم و حقه كردان عراقی به صورتهای متفاوتی انجام گرفته است. گاهی به حالت یورش و حمله به نأسیسات نظامی و ستونهای ارتشی بوده؛ زمانی به حالت جنگ و گریز پارتیزانی صورت گرفته؛ و مدتی نیز آتش بس حكمفرما شده و مبارزات به شیوه گفت و گو و مذاكره و مناقشه سیاسی جریان داشته است ..

مبارزات ملا مصطفی بارزانی در راه نیل به حقوق ملی كردان عراقی از خواستهای قبیله‌ای شروع شده و به تدریج به درخواستهای مشروع و حقوق قومی و ملی همه كردان ارتفاء یافته است. وی تا آنجا كه به اصل مبارزه ملت كرد خدشه وارد نشود؛ با دولتهای مركزی عراق از در مذاكره و تفاهم و سازش و همكاری در آمده است؛ اما همواره حكومتهای سركوبگر و دیكتاتور و اقتدارخواه و پان‌عربیست مركزی عراق در كار خدعه پردازی و فریبكاری و وقت كشی بوده و هیچگاه قائل به برقراری عدالت و رعایت حقوق شهروندی برابر بین كرد و عرب نبود‌ه‌اند و همواره كوشیده‌اند خصوصیات فرهنگی و تاریخ درازدامن حیات ملت كرد را نادیده بگیرند و با اقدامات ضد بشری و كشت و كشتار و امحاء هویت فرهنگی كردان و تعریب مناطق كردنشین؛ قصد داشته‌اند كه موجودیت ملت دیرزی و نجیب و صبور كرد را از صحنه فرهنگ و سیاست و اقتصاد عراق پاك كنند.

 

مسعود بارزانی

(فرزند مرحوم ملا مصطفی بارزانی)زرئیس کنونی اقلیم کردستان

مسعود بارزانی، رهبر کنونی ,حزب ,دموکرات کوردستان ,عراق ,و رئیس کنونی دولت خودگردان کردستان ,است.او
متولد شهر مهاباد در ,ایران و پسر ,مصطفی بارزانی ,است. براى شناختن این رهبركرد باید اشاره یى به تاریخ خانوادة بارزانى بكنیم. خانواده بارزان یكى ازمراجع بزرك دینى منطقه و مورد احترام هستند و از زمان حكومت عثمانى همیشة در مبارزات بودند براى كرفتن حقوق پایمالشده كردها. بهمین جهت همیشة در
تبعید و اوارگى بسر میبردند .

عموى
بزرك اقاى مسعود,شیخ عبدالسلام بارزانى در سال 1914 بعد از یكسرى مبارزات در موصل توسط حكومت عثمانى اعدام كردید. بعد از ایشان مرحوم شیخ احمد بارزانى بة مبارزات ادامة داد و چندین بار توسط حكومت ملكى تبعید شدند سلسله مبارزات در اینجا هم ختم نشد و ملا مصطفى بارزان ادامة این مبارزات را بدست گرفت و در سال 1945 بعد از یكسرى مبارزات و جنك با دولت بهمراة خانوادة و قبیلة وفادار بارزانى اوارة ایران شدند و در ایران هم با بیشمرگان خود به دفاع از حكومت كردستان پرداخت و در همین زمان حزب دموكرات كردستان عراق راتأسیس كرد. در همین زمان اقاى مسعود بارزانى در شهر مهاباد متولد شد. بعد از اینكه حكومت كردستان برداشتة شد ملا مصطفى در بین سه دولت مخالف خود به زور سلاح پناهندة شوروى شد و اقاى مسعود با خانواده بة عراق بركشتند و دوبارة تبعید شدند بة جنوب عراق و عموها و برادرهایش همة زندانى شدند در سال 1958 بعد از انقلاب عبدالكریم قاسم خانواده بارزانى بعد از 12 سال از زندان ازاد شدند و ملا مصطفى به خاك وطن بركشت ولى بعد از دو سال دوباره حكومت عراق بة وعده هاى خود براى دادن حقوق كردها عمل نكرد و مرحوم ملامصطفى در سال 1961 ناجار شد دوباره با حكومت مبارزه كند جهت كرفتن حقوق كردها. و در این میان اقاى مسعود بارزان كة نوجوانى بیش نبود وارد میدان مبارزه شد و به صف بیشمرگان پیوست براى دفاع از حقوق مشروع كردها و از ان زمان تا حالا همیشة و در همه جالا جهت رساندن كردها بة حقوقشان مبارزة كردة. در سال 1979 بعد از وفات ملا مصطفى از طرف همه اعضاء و طرفداران حزب دموكرات كردستان عراق بة رهبرى حزب بركزیده شد.و بة مبارزات ادامه داد تا توانست در سال 1991 بعد از یك نبرد بزرك و مردمى كردستان خاك كردستان را ازاد كند و بة همكارى سازمان ملل بعد از تحدید خط برواز ممنوع و بعد از یك انتخابات داخلى كة 51% اراء رابدست اورد. بة همراهى اتحاد میهنى كردستان حكومت اقلیم كردستان را تشكیل كند. این مرد بزرك و محبوب در كردستان و در دنیا همیشه خواستار صلح و حل مشكلات بطریقة صاح امیز بودة و سرسختانه براى بة ثبوت رساندن حقوق كردها مبارزه كرده. درحال حاضر اقاى بارزانى رئیس منتخب اقلیم كردستان است و نقش برجسته اى در نزدیككردن مخالفان سیاسى در عراق و حل مشكلات را دارد و یكى از شخصیتهاى سیاسى جهان به شمار میرود.
نوشته شده توسط خوشه ویست در  شنبه 8 آبان 1389 و ساعت 12:36 ب.ظ


() نظر
       
سلام من خوشه ویست هستم این یک وبلاگ در مورد کردکردستان، فرهنگ وآداب و رسوم ملت کرد است. از دوستانی که سر می زنند تشکر می کنم دوست عزیزم روزرین من را در گرد آوری مطالب بسیار کمک کردند متشکرم
بایگانی

 نویسندگان

خوشه ویست (149)


موضوعات

وتەی ناوداران (سخن بزرگان) (1)
شاعران معاصر کرد (شاعیرانی هاوچه‌ڕخی کورد) (2)
مطلب موقتی (مناسبتی) (1)
شیعر و قسه ی خوش * سورانی * (32)
شیعر و قسه ی خوش * کورمانجی * (10)
گه وره پیاوانی کورد(بزرگان کرد) (40)
زمانی کوردی ( زبان کردی) (32)
چیروک و داستان (3)
متفرقه (19)


 آرشیو

بهمن 1391 (1)
دی 1391 (1)
آبان 1391 (1)
شهریور 1391 (2)
تیر 1391 (1)
خرداد 1391 (2)
اردیبهشت 1391 (2)
فروردین 1391 (1)
اسفند 1390 (1)
دی 1390 (1)
آذر 1390 (1)
آبان 1390 (1)
مهر 1390 (3)
شهریور 1390 (4)
مرداد 1390 (3)
تیر 1390 (5)
خرداد 1390 (5)
اردیبهشت 1390 (4)
فروردین 1390 (2)
اسفند 1389 (5)
دی 1389 (1)
آذر 1389 (1)
آبان 1389 (2)
مهر 1389 (2)
مرداد 1389 (2)
تیر 1389 (2)
خرداد 1389 (2)
اردیبهشت 1389 (1)
فروردین 1389 (1)
اسفند 1388 (1)
بهمن 1388 (2)
دی 1388 (1)
آذر 1388 (2)
مهر 1388 (2)
شهریور 1388 (2)
مرداد 1388 (1)
تیر 1388 (2)
خرداد 1388 (3)
اردیبهشت 1388 (3)
فروردین 1388 (2)
اسفند 1387 (4)
بهمن 1387 (3)
دی 1387 (2)
آذر 1387 (4)
آبان 1387 (5)
مهر 1387 (3)
شهریور 1387 (2)
مرداد 1387 (2)
تیر 1387 (2)
خرداد 1387 (2)
لینكدونی
کامیاران و کامیارانی‌ها (-)
خویندکارانی کوردستانی زانکوی ئیلام (-)
کتابخانه هه ورامان ؛یانه وکتێبۆ هه ورامانی (-)
ژوانگه (-)
کامیاران و کامیارانی ها (-)
چوپان دروغگو (-)
کلهر (-)
کلهرستان (-)
کردستان سرزمین نیکی ها (-)
کردستان شناسی (-)
ئاپۆرە (-)
كورده‌واری (-)
رازیار (-)
هووز لک (-)
رومشگان (-)
دانلودآهنگ جدیدوقدیمی كردی (كوردی) (-)
کتیبخانه‌ی کوردی ئه‌وین (-)
نقده نه‌غه‌ده سندووس (-)
بوکی کوردستان (-)
سرشک مریوان (-)
تاریخ کردستان (-)
دل نوشته (-)
پالنگانپالنگان،كامیاران،هورامان،كورده واری (-)
اشعار و ترانه كوردی كورمانجی (-)
هورامان هانه به‌رچه‌م (-)
کوردی جنوبی (-)
آب و آفتاب و آینه (-)
سنقر و کلیایی (-)
سقز (-)
مهاباد (-)
تروسکه‌ ئاگر (-)
كورد و كوردستان (-)
هوز له‌ك(لكستان) (-)
فرهاد کرد (عکسهایی از کردستان) (-)
Lîstêk_لیستئک (کرمانج سرای) (-)
بزرگترین منبع اطلاع رسانی کردستان (-)
شاباد (-)
سومای چاو (-)
مه‌کویه‌کی روشنبیری و هونه‌رییه بو گه‌نجان (-)
نه رمه واڵه ی کوردی بۆ ویندۆز (-)
کاردو kardu (-)
عاشق کردستان (-)
شبدر سیراب (-)
لرستان ما (-)
فرهنگ و تاریخ و هنر كردی (-)
مانگه شه‌وی له‌لیلاخ (-)
سرزمین آفتاب (-)
zeryaw (-)
ساخت وبلاگ كردی (كوردی بلاگ ) (-)
دیدنیهای ایلام (-)
خوناوكه (-)
ئه‌زمه‌ڕ سیاسی و رۆشنبیری (-)
XELWET - خه‌ڵوه‌ت (-)
كلیم الله توحدی (-)
سه‌ریوان (گیلانغرب) (-)
شووشه (-)
ژیرو (-)
ده نگێك بۆ ئاواته کان (-)
هاودڵی (-)
فرمیسک(فرهنگ و هنر کردستان) (-)
کردان شیراز (-)
پایگاه اطلاع رسانی تلاطم (-)
توسعه دهندگان علم (-)
ژانی گه‌ل (-)
آشنایی با مسائل فرهنگی کرد (-)
هاستینگ کردی (-)
بانکول (-)
سوران بلاگ (-)
فرهنگی(کردستان) (-)
اتفاقا ما.... (-)
تارنگار کوردهای کورمانج (-)
آوای کرد (-)
کرد امروز (-)
بزرگترین سایت تفریحی کردستان (-)
سه‌یران (-)
کردهای قزوین (-)
شیعری کوردی (-)
تهران 7 فروم (-)
تاریخچه کرد (-)
حه‌وت کانی (-)
زه‌رده په‌ری گول (-)
پاییز (-)
زیبای خفته (-)
کرد و کردستان (-)
کونه کورد (-)
په یڤ (-)
ناجی ملت کرد (-)
بهار اشعار (-)
شیعر کوردی (-)
اهل سنت (-)
آرشیو لینكدونی
جستجو

جستجو در بلاگ


مطالب گذشته وبلاگ

  حسین تقدیسی

  کاردوک

  تاریخچه خط کوردی

  زندگینامه فقی تیران

  مناجات کوردی ( شعر کورمانجی )

  نگاهی تاریخی به وضعیت کردهای ایران

  ماههای سال در زبان کوردی

  معرفی ایلات جلالی و شكاك

  زندگینامه وه‌لی دیوانه

  شعر زیبای مادر (كورمانجی)

  فلسفه رقص كردی و انواع رقص كردی

  گذری بر تاریخ هورامان

  طبقه بندی زبانهای دنیا

  كردهای شیراز

  طایفه بارزانی

  استاد هادی ضیاالدین (مجسمه ساز)

  فرهنگهای كردی (فرهنگ لغت)

  معرفی دلدار(شاعر كورد)

  معرفی چند زن روشنفكر كرد

  منطقه موكریان

  كردهای ایلام

  شعر (Durî te )

  نقده همیشه كردستان

  كردهای ارومیه

  زندگینامه مام وه‌ستا گوران

  SMS اس ام اس کردی (کوردی)

  آیین در کردستان

  لکی

  کردهای ایلام (1)

  شعر (لهجه کرمانشاهی)

  امپراتوری ماد

  حه‌سه‌ن سه‌لاح سوران(حسن صلاح سوران)

  شرف خان بدلیسی

  ئه‌مشه‌و(شیعر)

  سید خلیل عالی نژاد

  زن کرد از دید نویسندگان

  معروف کوکه ای

  بابرده‌ڵه (شعر)

  قاله مه‌ره

  محمد قاضی

  كۆڵه‌كه‌كانی گۆرانی كوردی

  جگه‌رخوین (شاعر و نویسنده)

  کردستان یک رویا

  مه ستانه

  لی‌کولینه‌وه‌یک له سه‌ر نه‌وروز

  کیژی کا فروش

  خوشه‌ویستی له نیوان رواله‌ت و جه‌وهه‌ر دا

  شعر نیشتمان (وطن) به لهجه فیلی

  مستوره ئه‌رده‌لان (اردلان)

  هه‌تاوه‌ خه‌واڵۆكانی وڵاتی من

  کرمانشاه و دلیل فارسی حرف زدن

  نامه‌ی پدر و مادری برای فرزندانشان

  نوشتن با الفبای کردی یا لاتین؟

  زندگینامه سید علی اصغر کردستانی

  امپراتوریهای کرد بخش دوم

  چند شعر زیبای کردی

  امپراتوریهای کرد بخش اول

  شعرای هورامان

  جه‌لاد(شعر سورانی)

  سه‌‌ره‌تایه‌ک بۆ مێژوو

  نام شهرهای کردستان از کجا آمده؟

  زن کرد(ژنی کورد)

  ئه‌خته‌ر‌کچی کوردی چاو‌مه‌ست(شعر سورانی)

  زندگینامه احمد خانی (دانلود کتاب مم و زین)

  شعر سورانی(ئه‌من ئه‌ی نیشتمان توم هه‌ر له‌بیره)

  لباس کردی+عکس

  مراسم پیر شالیار(اورامان)

  زندگینامه شوان پرور

  شعر کردی سورانی(نه عه‌ره‌بم به ایرانی نه تورکیکی شاخستانی)

  ساختار دستوری زبان کردی

  زندگینامه پوران درخشنده

  هه‌شت دروی دایه (مطلب جالب)

  شعر کردی سورانی(دایه)

  بررسی موسیقی کردی

  شعر کردی سورانی(کانی)

  بررگان کرد(باستان و جهان)

  كردستان در دوره ­ی اسلامی

  شعر کردی سورانی(بهار)

  تاریخچه رقص کردی

  وی زالم(شعر کرمانجی)

  کردستان در دوران باستان

  شعری عاشقانه

  مطلبی حکمت آموز

  زندگینامه قانع

  زندگینامه نالی

  تو گوت از گولم(شعرکرمانجی+ترجمه)

  امید کردستانی(معاون ارشد گوگل)

  که‌س به وه‌ی نالا ئازایی(داستان کردی)

  زندگینامه شرکو بی‌کس

  زندگینامه حسن زیرک

آمار وبلاگ
بازدید های امروز :
بازدید های دیروز :
كل مطالب :
كل بازدید ها :

قالب توسط :صابر كردستانچی


Online User